torsdag, 21 september 2017

Storlopp vi minns

Skrivet av  Publicerad i Om banan tisdag, 14 januari 2014 00:00
Betygsätt den här artikeln
(0 röster)

Segare i Ina Scots ära | Sikta mot stjärnorna | Östgötaloppet | Kjell P Dahlström Minne

artikelbild sikta2013Segrare i Ina Scots ära

Östgötaloppet | Sikta mot stjärnorna

 År    Segrare    Körsven (tränare)   Dist    Km-tid    Odds  
 Fö -93    Uvereds Öfsadröp      Olle Goop  2140      1.16,2a      2,08 
 Fö -93  Bolets Igor  Per-Olof Pettersson (BÅ Angel)  2140  1.16,4a  1,68
 1993  Uvereds Öfsadröp  Olle Goop  2140  1.16,4a  3,29
           
 Fö -94  Turnpike Taylor  Kjell P Dahlström  2140  1.18,7a  1,45
 Fö -94  Playmate  Frode Fladen  2140  1.18,0a  1,51
 1994  Mack Abb  Åke Glaas (S-A Nyström) a  2140  1.16,0a  5,10
           
 Fö -95  Hob Nob  Johan Lejon (E Lejon)  2140  1.16,2a  16,94
 Fö -95  St Atoil  Frode Fladen  2140  1.16,0a  3,00
 1995  St Atoil  Frode Fladen  2140  1.16,8a  1,78
           
 Fö -96  Ride The Night  Tuomas Korvenoja  2140  1.16,0a  1,52
 Fö -96  Sword Frazer  Jouko Pärssinen  2140  1.17,0a  2,23
 1996  Fecka  Stig H Johansson  2140  1.15,7a  4,10
           
 Fö -97  Nicaman  Hans R Strömberg  2140  1.15,5a  5,95
 Fö -97  Fine Lucrative  Åke Glaas  2140  1.16,8a  1,84
 1997  Fine Lucrative  Åke Glaas  2140  1.16,3a  2,60
           
 Fö -98  Simb Capi  Per Lennartsson (L Wikström) a  2140  1.15,3a  1,53
 Fö -98  Urania Boreal  Claes Svensson (T Kraft) a  2140  1.15,2a  7,35
 1998  Simb Capi  Per Lennartsson (L Wikström) a  2140  1.15,3a  1,53
           
 Fö -99  Valley Sentry  Stig H Johansson  2140  1.16,6a  1,43
 Fö -99  Ugh  Veijo Heiskanen  2140  1.17,0a  1,42
 1999  Valley Sentry  Stig H Johansson  2140  1.16,5a  1,62
           
 Fö -00  Robert The Flyer  Olle Goop  2140  1.15,5a  4,34
 Fö -00  Final Legend  Olle Goop  2140  1.15,1a  2,50
 2000  Final Legend  Olle Goop  2140  1.15,1a  2,35
           
 Fö -01  Hatchet Man  Örjan Kihlström (R Walmann)  2140  1.14,9a  11,74
 Fö -01  Domino Zon  Jorma Kontio (L Johansson) a  2140  1.15,0a  8,21
 2001  Jazz Legend  Stefan Melander  2140  1.14,8a  5,79
 (dött lopp)   Marco Abb  Lutfi Kolgjini  2140  1.14,8a  3,06
           
 Fö -02  Chinas As  Per Lennartsson  2140  1.14,9a  2,54
 Fö -02  Quack Pot  Torbjörn Jansson (LM Sövik)  2140  1.15,7a  2,70
 2002  Quack Pot  Jorma Kontio (LM Sövik)  2140  1.15,0a  1,90
           
 2003  Magnetic Power  Thor Borg (T Anderssen)  2140  1.14,7a  3,26
 2004  Opal Viking  Micael Stjernström (N Enqvist) a   2140  1.13,1a  1,72
 2005  Conny Nobell  Björn Goop  2140  1.13,8a  1,74
 2006  Old Maid Hall  Jorma Kontio (P Korpi)  2140  1.14,4a  4,14
 2007  Going Kronos  Lutfi Kolgjini  2140  1.13,7a  1,11
 2008  Wellino Boko  Erik Adielsson (SH Johansson)  2140  1.12,9a  2,67
 2009  Knockout Rose  Erik Adielsson (SH Johansson)  2140  1.13,9a  2,20
 2010  I Won't Dance  Erik Adielsson (SH Johansson)  2140  1.14,3a  2,49
 2011  Dexieme Picsous  Johnny Takter (J Lejon)  2140  1.12,1a  4,50
 2012  Opitergium  Lutfi Kolgjini  2140  1.13,3a  1,78
 2013  Standout  Ulf Ohlsson (S Melander)  2140  1.12,4a  2,60
 2014  Remo Gas  Erik Adielsson (S H Johansson)  2140  1.13,0a 5.12
 2015  Spartan Kronos  Conrad Lugauer  2140  1.12,8a 1,90
 2016  Southwind Mozart  Jörgen Sjunnesson (V Heiskanen)  2140  1.12,1a 2,98
 2017  Muscle Hustle  Robert Bergh  2140  1.12,3a 29,15

Gå upp


Sikta mot stjärnorna

 År  Häst  Körsven  Tränare  Km-tid        Odds     
 1995      Goal Hammering        Carl-Erik Lindblom        Bengt R. Karlsson         1.17,1      3,20
 1996  Fine Lucrative  Åke Glaas  Åke Glaas  1.17,5a  1,73
 1997  Iza Silas  Tommy Zackrisson  Tommy Zackrisson  1.16,9a  17,58
 1998  Victory Tilly  Torbjörn Jansson  Glen Norman  1.16,3a  1,40
 1999  Lektor Liss  Torbjörn Jansson  Hans Lissäng (a)  1.15,3ag  2,28
 2000   Caffer Flip  Torbjörn Jansson  Ola Ekström (a)  1.16,5a  8,44
 2001  Scarlet Knight  Stefan Melander  Stefan Melander  1.14,3a  1,13
 2002   Good Chief  Samuel Rehn  Samuel Rehn  1.15,7a  46,94
 2003  Southwind Vernon  Stig H. Johansson  Stig H. Johansson  1.15,7a  1,60
 2004  Profit Ås  Erik Adielsson  Kari Lähdekorpi  1.15,4a  1,66
 2005  Rite On Track  Jörgen Westholm  Jörgen Westholm  1.14,3a  8,57
 2006  Archipelago  Atle Hamre  Stig H. Johansson  1.14,5a  13,23
 2007  Harpers Joker  Örjan Kilhström  Dan-Åke Olsson (a)  1.14,0a  2,73
 2008  Noras Bean  Stefan Söderkvist  Ulf Stenströmer   1.14,4a  13,90
 2009  Hell Of A Kemp  Peter Untersteiner  Peter Untersteiner  1.15,0a  22,70
 2010  For Life  Jorma Kontio  Kari Lähdekorpi  1.16.3a  1,76
 2011  Coco Chip  Åke Svanstedt  Åke Svanstedt  1.14,3a  2,12
 2012  Mellby Apollo  Per Lennartsson  Per Lennartsson  1.13,6a  3,45
 2013  Red Rose America  Kenneth Haugstad  Jeanette Hansen (a)  1.14,2a  8,56
 2014  Explosive de Vie  Jim Oscarsson  Jim Oscarsson  1.13,3a 2,31
 2015  Rhapsody Ås  Örjan Kihlström  Roger Walmann  1.13,3a 2,70
 2016  Comanche Moon  Erik Adielsson  Stig H. Johansson  1,13,8a 1,28

Gå upp


artikelbild ostgota2013Östgötaloppet

Östgötaloppets utformning har ändrat form en del genom åren. De två första åren avgjordes Östgötaloppet över 2600 meter. 1967 var loppet ett utslagningslopp, 1968 ett poänglopp (samma hästar möttes två gånger, sammanlagda resultatet avgjorde slutresultatet. 1969 heatlopp (samma hästar möttes två gånger, vid olika segrare möttes de båda avdelningssegrarna i ett skiljeheat). 1970 återgick man till utslagningslopp.
Sedan 1974 har loppet ingått i V65 (fram till 1993) och därefter V75.

 År   Häst   Körsven (tränare) Ägare      Dist     Km-tid       Odds    
 1965     Kongress     Knut Lindblom      Stall Pomona        2600     1.28,0   2,58
 1966  Karamazow     Karl-Erik Fergéus     Karl-Erik Fergéus      2600  1.23,4  2,16
             
 Fö -67     Monter Stig H Nilsson Stall Blåsut  1600  1.18,4  7,51
 Fö -67  Vinda Whitney    Sören Nordin E. & G. Nilsson  1600  1.20,0  1,20
 1967  Jane Will Ragnar Pettersson Stall P.  2100  1.19,4  6,40
             
 1968  Pilot Bengt Berg Stall Inge & Boro  1600  1.20,8  5,95
 1968  Mats Owe Persson Stall 701  2100  1.21,6   3,01
             
 1969  Kentucky Fibber    Knut Lindblom Lönnqvist & Svensson     1600  1.19,0  3,06
             
 Fö -70  Big Lama Ulf Reslow Ingeborg Reslow  1600  1.17,8a  4,33
 Fö -70  Cirene Bunter Olle Lindqvist Stall Tunis  1600  1.18,0a  4,41
 1970  King Frances Bengt Arvidsson B Arvidsson & Väsby St     1600  1.18,2a  29,83
             
 Fö -71  Lyon Olle Elfstrand Stall Tax  1600  1.18,1a  2,91
 Fö -71  Zolimit Sören Nordin Per Vestin  1600  1.18,5a  1,33
 1971  Keystone Melody    Hans-Erik Olander (S Nordin) Stall Bo & Ekdungen  1600  1.22,0a  13,58
             
 Fö -72  Air Song Lars Molin B. & M. Lilliecreutz  1600  1.18,2a  1,63
 Fö -72  Davy Butch Olle Elfstrand Stall Libo  1600  1.18,1a  1,53
 1972  Davy Butch Olle Elfstrand Stall Libo  1600  1.19,0a  2,87
             
 Fö -73  Fame Lars Molin Stall G.M.  1600  1.18,6a  1,55
 Fö -73  Yukon Deaner K-G. Holgersson Stall Lena  1600  1.18,5a  9,35
 1973  Nathalie Jan Nordin (S Nordin) Stall Bond  2100  1.20,4a  2,35
             
 1974  Donkeyman Björn Sandberg Bäckström & Martinsson     2100    1.18,8a  3,16
 1975  Frances Marie Rune Thuresson Stall Victor  2100  1.19,7a  1,19
 1976  Frances Marie Rune Thuresson Stall Victor  2140  1.17,7a  2,47
 1977  Ritha Lyngholm Hans Svensson Stall Hans  2140     1.17,8a  4,10
 1978  Wiretapper Sören Nordin A. Nordin, Spånga  2140  1.17,4a  1,64
 1979  Inside Olle Elfstrand (S-Å Bohlin) a Sten-Åke Bohlin  2140  1.18,3  3,04
 1980  Dialekt Ulf Nordin Stall L.M.   2160  1.18,2  1,63
 1981  Jims Lucky Streak    Bo W. Takter Stall Hammering  2140  1.16,7  11,25
 1982  Norine Hanover Bo W. Takter  Stall Chicco  2140  1.19,6  1,34
 1983  Diamant Gelj Sven Berggren (G Axelryd)a F. Axelryd, Örebro  2140  1.17,7  6,69
 1984  Meadow Road Torbjörn Jansson O. Rydstrand, Solna   2140  1.15,9a  1,86
 1985  Super Garry Thomas Nilsson Stridh & Järgren  2140t  1.21,2a  2,73
 1986  Rebur Roland Korsar Stall Piccolino  2140  1.16,6  2,91
 1987  Emile Olle Goop (SH Johansson) Pica Braunerhjelm  1640  1.15,2  1,58
 1988  Beuty Lion Thomas Uhrberg Stall Ekeborg  1640  1.18,2  3,29
 1989  Piper Cub Stig H. Johansson L. Molin Hägersten  2140  1.15,3a   1,97
 1990  Mack Lobell Thomas Nilsson (JE Magnuss) Blädinge Stuteri AB  1640  1.12,7a  1,23
 1991  Shibur Stig H. Johansson HB Stall Hipp Hopp  1640  1.15,5a  4,36
 1992  Wind Bunness  Dan Widegren Stall Nyka  1640  1.13,9a  16,62
 1993   Park Avenue Kathy    Göran E. Johansson    Berne Gustafsson  2140  1.15,6a  2,94
 1994  Fay Topline Lars Wester Stall Alge  2140  1.15,5a  51,62
 1995  Extrem Tommy Hanné (T Jansson)a Stall Gottsta AB  2640  1.15,5a  3,80
 1996  Treasure Ås Erik Berglöf  R. Grundin & Hönö  1640  1.13,6a  1,58
 1997  Pride Farming Örjan Kihlström (P Karlsson)a Stall Farming  2640  1.14,8a  1,86
 1998  Krama Käll Stig H. Johansson Excel Konsult AB  2640  1.14,9a  4,87
 1999  Töjeksperten Flemming Jensen Stall Töjeksperten  2640  1.16,2a  5,68
 2000  Miranda Lux Carl-Erik Lindblom (Tivemark) Tivemark AB  2640  1.16,0a  23,12
 2001  Etain Royal Jorma Kontio Reima Kuista   2640  1.15,6a  1,07
 2002  Etain Royal Stig H. Johansson R Kuista Stable Oy  2640  1.16,6a  1,08
 2003  Yatzy Brodda Örjan Kilhström (S Melander) Stall T.Z. & Lövis   1640  1.13,0a  3,96
 2004  Bellman Töll Ulf Ohlsson AB Paddan  2140  1.17,3a  2,01
 2005  Flying Herkules Tommy Hanné Sv. Taksystem m.fl.  2140  1.15,4a  6,29
 2006  Hot Tub Åke Svanstedt (M Öhman)a F:a  Öhmans St. m.fl.  2140  1.13,8a  5,93
 2007  Acclaim Håkan Eriksson Stall Lilla Ansta HB  2140  1.14,1a  2,74
 2008  Triton Sund Örjan Kihlström (S Hultman) Y & O Lindström  2140  1.14,1a  3,58
 2009  Intoxicated Örjan Kihlström (C Medin) Evajo AB  2140  1.13,7a  4,78
 2010  Maharajah Örjan Kihlström (S Hultman) Travkompaniet AB  2140  1.13,0a  1,36
 2011  Sebastian K. Lutfi Kolgjini Knutsson Trotting AB  2640  1.13,4a  5,19
 2012  Elliot Hall Lutfi Kolgjini Stall Ferax  2640  1.14.2a 5,19
 2013  Scouby Djob Jorma Kontio (C Lundström) Tallskäret AB, Gävle  2640  1.12,1a 11,08
 2014  Porthos Amok Örjan Kihlström (S Melander) Stall T.Z.  2640  1.13,8a 2,26
 2015  Spring Erom Björn Goop (D Widegren) Stall Sten Nilsson AB  2640  1.14,8a 5,09
 2016  Spring Erom Björn Goop (D Widegren) Stall Sten Nilsson AB  2640  1.13,2a 1,54
 2017  Carabinieri Peter Untersteiner AB Ybena, Aneby  2640  1.12,3a 1,93

Gå upp


kjell p minne bannerKjell P Dahlströms Minne

Kjell P Dahlströms Minne var åren 2006-2009 öppet för alla hästar. Sedan 2010 är Kjell P Dahlströms Minne ett femåringslopp.
Distansen har sedan starten varit 2140 meter.

År  Häst  Körsven   Tränare Ägare  Km-tid  Odds
2006 Bean Streap Björn Goop Christina Medin a    14,3a 2,93 
2007 Opal Viking Jorma Kontio  Nils Enqvist a    13,6a 1,54 
2008 Dumle Loss  Erik Adielsson  Joakim Wallin    11,7a 1,37 
2009 Arras  Stefan Söderkvist  Lennart Olsson a    13,7a 1,71 
             
2010  Spring Erom  Ulf Ohlsson  Håkan Olofsson    13,5a 13,91 
2011  Joke Face  Lutfi Kolgjini Lutfi Kolgjini   13,5a 2,23
2012 Dexieme Picsous Johnny Takter Johan Lejon   12,4a 9,70
2013 Oasis Bi Björn Goop Stefan P Pettersson   12,9a 1,75
2014 Support Justice Geir Vegard Gundersen G.V. Gundersen   12,6a 5,14
2015 Papagayo E. Ulf Ohlsson Jan Kristian Waaler   11,5a 8,00
2016 Daley Lovin Erik Adielsson Daniel Redén a   12,0a 3,52
2017 In Toto Sund Örjan Kihlström Daniel Redén   13,6a 4,64

Gå upp

Senast ändrad måndag, 12 juni 2017 14:37

Annons - Sponsorer

Våra sponsorer

exeo.jpgforsbergs.jpgil_recyckling.jpgostkustens.jpgvallagruppen.jpgexeo.jpgforsbergs.jpgil_recyckling.jpgostkustens.jpgvallagruppen.jpg